Bresser Messier AR-127L/1200 (EXOS-2/EQ5) Telescope (4007922199238)
Achromatic refractor. Objective lens diameter: 127mm. Focal length: 1200mm
Bresser Messier AR-127L/1200 (EXOS-2/EQ5) – is a serious refractor for novice astronomers. It allows you to see a large variety of astronomical objects: mountains and craters on the Moon, the phases of Venus, Jupiter's disk with cloud bands and its four satellites, the rings of Saturn and Mars landscapes. A 127mm achromatic objective lens collects sufficient light for you to see binary stars and globular star clusters, planetary nebulae, and other deep-sky objects. Bresser Messier AR-127L/1200 (EXOS-2/EQ5) Telescope performs exceptionally well during countryside observations.
The telescope is equipped with a 26mm eyepiece with 46x magnification and 52° field of view. The EXOS-2/EQ5 equatorial mount allows for more convenient tracking of objects during observations. The ultra-reliable steel tripod ensures a stable platform for the telescope and can take optical tubes of up to 13 kg. The tripod can be adjusted to the desired height and has a convenient shelf for accessories.
The kit includes:
  • Bresser Messier AR-127L/1200 (EXOS-2/EQ5) Telescope
  • 26mm eyepiece (46x/52°)
  • Diagonal mirror (1.25")
  • T2 adapter
  • Adapter for 2" eyepieces
  • Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder
  • 8x50 finderscope
  • EXOS-2 Equatorial mount
  • counterweight 4.5kg
  • Steel tube field tripod
  • PC Software Stellarium
  • Moon map
  • Rotatable star chart
  • User manual and warranty
MarkaBresser GmbH, Almanya
Garanti2 yıl
EAN4007922199238
Paket boyutu (UxGxY)134x54x32 cm
Nakliye Ağırlığı31.82 kg
Optik tasarımrefraktör
Objektif merceği çapı (açıklık), mm127
Odak uzaklığı, mm1200
En yüksek pratik güç, x254
Açıklık oranıf/9.4
Çözünürlük eşiği, ark saniye0.912
Göz mercekleri26 mm (46x)