Bresser Messier AR-127L/1200 Hexafoc EXOS-2/GOTO Telescope (4007922199245)
Achromatic refractor. Objective lens diameter (aperture): 127mm. Focal length: 1200mm
Features:
  • High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
  • All telescope axes supported by ball bearings for smooth tracking
  • Adjustable polar finder scope
  • ST-4 compatible autoguider interface
  • Aluminum cast parts coated with high end powder coating
  • Brass worms with ball bearings
  • Bubble level for easy tripod setup
  • 8x50 straight through viewfinder with reticle; optimized finder socket for comfortable use
  • 31.7 mm (1.25") diagonal mirror
  • Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Universal 44 mm Dovetail plate with stainless steel rail (fits LXD75/Great Polaris/EQ5)
  • 50.8 mm (2") to 31.7 mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
The kit includes:
  • 127 mm achromatic optical tube assembly
  • Equatorial EXOS-2 GOTO mount with stainless steel tripod and Startracker handcontroller
  • 2 pcs 2.5" extension tubes
  • Telescope with mount and tripod
  • 26 mm Super Plössl eyepiece 31.7 mm(1.25")
  • 31.7 mm (1.25") Zenith mirror
  • Built-in T2-adapter for a 31.7 mm (1.25") eyepiece