Bresser Messier AR-127S/635 Hexafoc EXOS-1/EQ4 Telescope (4007922199207)
Achromatic refractor. Objective lens diameter (aperture): 127mm. Focal length: 635mm
Features:
  • High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
  • Four lens construction
  • Bubble level for easy tripod setup
  • 8x50 straight through viewfinder with reticle
  • Optimized finder socket for comfortable use
  • Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with stainless steel rail
  • 50.8mm (2") to 31.7mm (1.25") adapter with Integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
The kit includes:
  • Telescope
  • 26mm Super Plössl eyepiece (31.7mm/1.25")
  • 31.7mm (1.25") diagonal mirror
  • Built-in T2-adapter for a 31.7mm (1.25") eyepiece
  • Mount ring (for EXOS and similar mounts)
  • Handle with camera holder
  • 8x50 viewfinder
  • Stellarium astronomy software
  • User guide
  • Rotatable star map
  • EXOS-1 German equatorial mount with a steel tube field tripod
MarkaBresser GmbH, Almanya
Garanti2 yıl
EAN4007922199207
Paket boyutu (UxGxY)32x116x54 cm
Nakliye Ağırlığı29.4 kg
Optik tasarımrefraktör
Optik şemaakromat
Objektif merceği çapı (açıklık), mm127
Odak uzaklığı, mm635
Büyütme, x24 — 254
Göz mercekleri26 mm