Bresser Messier NT-130/1000 EXOS-1/EQ4 Telescope (4007922199290)
Newton's telescope. Primary mirror diameter (aperture): 130mm. Focal length: 1000mm
Bresser Messier NT-130/1000 EXOS-1/EQ4 Telescope is a classical reflecting Newtonian telescope. This high-quality telescope features a 130mm aperture. The optics provide a saturated image without color aberrations. This telescope is easily transportable due to its lightweight mount. You will be able to observe even objects outside of our solar system. You can observe such famous bright stars as the double star system Albireo, or Epsilon Lyrae in the constellation Lyra. This compact telescope on a stable equatorial mount is compact and easy to use.
Features:
  • Bubble level for easy tripod setup
  • Handle for easy transportation and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with a stainless steel rail
  • T2 thread for DSLR cameras (T2-adapter ring for your camera is required)
  • 50.8mm (2") to 31.7mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
  • Equatorial mount EXOS-1
  • Load-bearing capacity up to 13kg, depending on the length of the telescope
The kit includes:
  • OTA
  • Tube rings with a dovetail plate, a handle and a camera holder
  • Equatorial mount EXOS-1
  • Steel tripod with a tripod spider and eyepiece holders
  • 26mm Super Plössl eyepiece (31.7mm/1.25")
  • Built-in T2-adapter for a 31.7mm (1.25") eyepiece
  • Adapter for 50.8mm (2") eyepieces