Bresser Messier NT-150L/1200 Hexafoc EXOS-2/EQ5 Telescope (4007922199351)
Newton's telescope. Primary mirror diameter (aperture): 150mm. Focal length: 1200mm
This telescope features rigid and sharp optics. The 150 mm light gathering aperture allows for observing the bright celestial dee sky objects. This telescope allows for observing the colorful glowing Great Orion Nebula, detecting the famous Whirlpool Galaxy in the Big Dipper, and finding the Dumpbell-Nebula in the constellation Vulpecula. The rigid precision mount with ball bearings in all axes provides a stable stand and makes this telescope suitable for astrophotography.
Bresser Messier NT-150L/1200 Hexafoc EXOS-2/EQ5 Telescope features an equatorial mount.
Features:
  • High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
  • Ball beared axes (RA/DEC) and worm gears for smooth and precise tracking
  • Adjustable polar finder scope
  • Bubble level for easy tripod setup
  • 6x30 straight through viewfinder with a reticle
  • Optimized finder socket for comfortable use
  • Cradle rings with a handle and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with a stainless steel rail
  • 50.8 mm (2") to 31.7 mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
The kit includes:
  • 26 mm Super Plössl eyepiece (31.7 mm/1.25")
  • Built-in T2-adapter for a 31.7 mm (1.25") eyepiece
  • Adapter for 50.8 mm (2") eyepieces