Bresser Messier NT-150L/1200 Hexafoc EXOS-2/GOTO Telescope (4007922199368)
Newton's telescope. Primary mirror diameter (aperture): 150mm. Focal length: 1200mm
This telescope features rigid and sharp optics. The 150 mm light gathering aperture allows for observing the bright celestial dee sky objects. This telescope allows for observing the colorful glowing Great Orion Nebula, detecting the famous Whirlpool Galaxy in the Big Dipper, and finding the Dumpbell-Nebula in the constellation Vulpecula. The rigid precision mount with ball bearings in all axes provides a stable stand and makes this telescope suitable for astrophotography.
Features:
  • High-end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
  • All telescope axes supported by ball bearings for smooth tracking
  • Adjustable polar finder scope
  • ST-4 compatible autoguider interface
  • Aluminum cast parts with high-end powder coating
  • Brass worms with ball bearings
  • Bubble level for easy tripod setup
  • 8x50 straight through viewfinder with reticle; optimized finder socket for comfortable use
  • 31.7 mm (1.25") diagonal mirror
  • Cradle rings with a handle and an integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with a stainless steel rail
  • 50.8 mm (2") to 31.7 mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for a camera is required)
The kit includes:
  • Telescope
  • Equatorial EXOS-2 GOTO mount with stainless steel tripod and Startracker handcontroller
  • 150 mm Newton optical tube assembly
  • Dovetail with stainless steel surface
  • Telescope with mount and tripod
  • 26 mm Super Plössl eyepiece 31.7 mm(1.25")
  • 31.7 mm (1.25") Zenith mirror
  • Built-in T2-adapter for a 31.7 mm (1.25") eyepiece