Bresser Messier NT-150S/750 Hexafoc EXOS-2/EQ5 Telescope (4007922199320)
Newtonian telescope. Primary mirror diameter: 150mm. Focal length: 750mm
This telescope features rigid and sharp optics. The 150mm light gathering aperture allows for observing the bright celestial dee sky objects. This telescope allows for observing the colorful glowing Great Orion Nebula, detecting the famous Whirlpool Galaxy in the Big Dipper, and finding the Dumpbell-Nebula in the constellation Vulpecula. The rigid precision mount with ball bearings in all axes provides a stable stand and makes this telescope suitable for astrophotography.
Bresser Messier NT-150S/750 Hexafoc EXOS-2/EQ5 Telescope features an equatorial mount.
Features:
  • High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
  • Diffraction limited optics with a parabolic main mirror
  • Ball beared axes (RA/DEC) and worm gears for smooth and precise tracking
  • Adjustable polar finder scope
  • Bubble level for easy tripod setup
  • 6x30 straight through viewfinder with a reticle
  • Optimized finder socket for comfortable use
  • Cradle rings with a handle and an integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with stainless steel rail
  • 50.8mm (2") to 31.7mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
The kit includes:
  • OTA
  • 26mm Super Plössl eyepiece (31.7mm/1.25")
  • Built-in T2-adapter for a 31.7mm (1.25") eyepiece
  • Adapter for 50.8mm (2") eyepieces
  • 44mm universal dovetail (for GP/SP/EQ5)