Bresser Messier NT-203/1000 Hexafoc OTA (4007922151861)
Newtonian telescope. Primary mirror diameter: 203mm. Focal length: 1000mm
Features:
  • Excellent focuser with 65 mm open diameter
  • Diffraction limited optics with a parabolic main mirror
  • Optimized finder socket for comfortable use
  • Cradle rings with a handle and an integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
  • Dovetail plate with stainless steel
  • T2 thread for DSLR cameras (T2-adapter ring for your camera is required)
  • 50.8 mm (2") to 31.7 mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is required)
The kit includes:
  • Optical tube
  • 26 mm Super Plössl eyepiece (31.7 mm/1.25")
  • Built-in T2-adapter for a 31.7 mm (1.25") eyepiece
  • Adapter for 50.8 mm (2") eyepieces